Dzieje i kultura Żydów w Wadowicach w latach 1864-1945

Wydane
Katarzyna Iwańska

Niniejsza książka jest pionierską i długo oczekiwaną monografią poświęconą Żydom wadowickim. Dotychczas poruszaliśmy się wyłącznie w sferze informacji szczątkowych. Dzięki Katarzynie Iwańskiej od teraz dysponujemy kompleksowym opracowaniem ukazującym historię i kulturę Żydów wadowickich oraz ich wkład w rozwój miasta.

Publikacja pozwala nam lepiej zrozumieć fenomen Wadowic. Mamy do czynienia z miastem przepojonym wiarą i kulturą chrześcijańską. Zarazem wydatny wpływ na oblicze Wadowic wywarli jego żydowscy mieszkańcy. Koegzystencja Polaków i Żydów trwała tutaj od drugiej połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Nie brakowało oczywiście napięć pomiędzy obydwoma narodami. Jednak nie zdołały one zdominować codzienności. Ta upływała pod znakiem życzliwego współżycia, którego pięknym symbolem stały się mecze piłki nożnej rozgrywane pomiędzy młodzieżą polską i żydowską. Aktywnie uczestniczył w nich Karol Wojtyła (późniejszy wielki papież i święty), zasilając nieraz drużynę żydowską.

Zasługą Autorki jest solidne wyeksploatowanie źródeł o charakterze wspomnieniowym i statystycznym.

Dr hab. Łukasz Tomasz Sroka, prof. UP

Katarzyna Iwańska – absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie). Ukończyła studia podyplomowe z historii na Uniwersytecie Jagiellońskim i studia podyplomowe z filozofii, etyki i wiedzy o kulturze w Akademii Ignatianum w Krakowie. Doktorantka na Wydziale Filozoficznym (kulturoznawstwo) w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel historii i wychowawca świetlicy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach. Autorka kilkunastu artykułów związanych z historią wadowickich Żydów. Kurator wystawy „Żydzi Wadowiccy”, zorganizowanej  w 2004 r. w Muzeum Miejskim w Wadowicach. Wyróżniona w 2009 r. nagrodą przyznaną przez ambasadora Izraela Zvi Rav-Nera za ratowanie zabytków dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Jej zainteresowania obejmują historię regionu wadowickiego, genealogię rodzinną, historię i kulturę Małopolski Wschodniej oraz historię życia codziennego w XIX i XX wieku w rodzinie inteligenckiej.

 

ISBN: 
978-83-7614-297-5
Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2016
Oprawa: 
twarda
Format: 
156x232 mm
Liczba stron: 
422
Liczba arkuszy wydawniczych: 
20