Biblijne dyskursy tożsamościowe w czasach starożytnych i współcześnie

Perspektywa kulturowa i edukacyjna

Nowość
Renata Jasnos, Andrzej Mrozek

Tekst Renaty Jasnos może służyć zarówno biblistom, jak i badaczom zjawisk społecznych, jako wzorcowe zastosowanie metody analizy dyskursu. Autorka prowadzi czytelnika krok po kroku przez meandry nowego i obiecującego podejścia do tekstu biblijnego. […] Dzięki częstym odwołaniom do wydarzeń bieżących, tekst stanowi wspaniałą aktualizację przesłania biblijnego i przykład zaangażowanej hermeneutyki biblijnej.

Opracowanie Andrzeja Mrozka posiada istotną wartość badawczą, gdyż dzięki zastosowaniu metody analizy dyskursu pozwala głębiej wniknąć w świat idei autorów biblijnych oraz uchwycić ponadczasowość ich zmagań ideologicznych. Dzięki wieloaspektowej analizie opowieści o dwóch królestwach mamy wgląd w procesy kształtowania się tożsamości Narodu Wybranego, a tym samym możemy lepiej zrozumieć dokonujące się we współczesnych grupach społecznych zjawiska identyfikacyjne. Autor […] wysuwa niejednokrotnie hipotezy zapraszające do nowego spojrzenia na polityczno-religijny obraz starożytnego Izraela.

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski (UKSW)

 

Procesy kształtowania się strategii tożsamościowych w przeszłości oraz współcześnie związane są z aspektami identyfikacji zarówno kulturowo-religijnymi, jak i historyczno-politycznymi. […] Analiza dyskursów starożytnych […] staje się w tym kontekście doskonałym punktem odniesienia do głębszego zrozumienia zjawisk zachodzących również we współczesnym społeczeństwie.

Prof. dr hab. Marta Kudelska (UJ)

 

ISBN: 
978-83-7614-407-8
Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2019
Oprawa: 
miękka
Format: 
156x232 mm
Liczba stron: 
176
Liczba arkuszy wydawniczych: 
9,1