E-administracja publiczna i (nie)bezpieczeństwo cyberprzestrzeni

Wydane
Redakcja: Marcin Zwierżdżyński, Mirosław Lakomy, Konrad Oświecimski

Idea demokracji cyfrowej urzeczywistnia się w wielu zróżnicowanych fenomenach. Elektroniczna administracja i zagrożenia cyberprzestrzeni to tylko dwa wybrane, ale niezwykle istotne przejawy nieustannie dokonujących się zmian w wymiarze stosunków społeczno-politycznych. Elektroniczna administracja jest niewątpliwie wielką szansą demokracji – zwiększenia stopnia partycypacji obywatelskiej i wzrostu efektywności instytucjonalnej państwa. Wirtualizacja rzeczywistości ma jednak również swoją „ciemną stronę” – wiadomo bowiem, że poczucie bezpieczeństwa może być negatywnie skorelowane z poczuciem swobody i nieskrępowania.

Oddawany do rąk Czytelnika tom E-administracja publiczna i (nie)bezpieczeństwo cyberprzestrzeni daje wgląd w funkcjonowanie cyfrowej demokracji, która nie tylko nie jest wolna od paradoksów i ambiwalencji, lecz wręcz się na nich zasadza. Sposób, w jaki zechcemy ów paradoks rozwiązać lub go wykorzystać, zależy od wizji współczesnego państwa i roli, jaką ma w nim odegrać coraz bardziej zdigitalizowana demokracja. Elektroniczna administracja i przestrzeń wirtualna to tylko – a może aż – narzędzia. Ich użycie zależy nie tylko od wciąż przyspieszającej rewolucji technologicznej, lecz przede wszystkim od celów, które stawia przed sobą współczesna władza.

Publikacja jest kierowana zarówno do osób bezpośrednio zainteresowanych sposobem funkcjonowania administracji rządowej i samorządowej (w tym także do decydentów), jak i tych wszystkich, którzy są  zainteresowani wykorzystaniem możliwości oddziaływania dzięki nowym mediom na życie społeczne i polityczne, oraz do tych, którzy zajmują się kwestiami związanymi z niewłaściwym wykorzystywaniem cyberprzestrzeni.

ISBN: 
978-83-7614-246-3
Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2015
Oprawa: 
miękka
Format: 
156x232 mm
Liczba stron: 
216
Liczba arkuszy wydawniczych: 
11,5