Polska kultura religijna

Studia o polskiej religijności na przestrzeni wieków

Nowość
Redakcja: Łukasz Burkiewicz, Izabela Kaczmarzyk, Justyna Łukaszewska-Haberkowa, Leszek Zinkow

Tom studiów pt. Polska kultura religijna pomieścił w sobie prace badaczy reprezentujących różne uczelnie, środowiska, specjalności i pokolenia; różny jest też ich charakter – znajdziemy tu napisane z rozmachem ujęcia syntetyczne problemów o szerokim zakresie chronologicznym, jak i drobne, „szczególarskie” przyczynki. Tytułowa „kultura religijna” to – jak się okazuje – bardzo rozległy obszar badawczy, wspólny dla wielu dyscyplin, których przedstawiciele mogą go uprawiać z niemałym pożytkiem.

Dr hab. Grzegorz Nieć, prof. UP

 

Monografia powstała dzięki pasji naukowej kilkudziesięciu badaczy zafascynowanych fenomenem polskiej religijności. Na jej ostateczny kształt złożyły się teksty zamieszczone w pieciu obszernych rozdziałach zatytułowanych: Historia, Lingua, Musica, Ars i Varia. Taki zamysł redakcyjny pozwolił na zaprezentowanie bogactwa zagadnień obejmujących między innymi: różne wytwory pisarstwa religijnego, twórczości muzycznej i architektury sakralnej, rozwój ruchu pielgrzymkowego i ośrodków kultu, funkcjonowanie mniejszości wyznaniowych, a także szereg innych zjawisk, procesów i wydarzeń współtworzących historię Kościoła na przestrzeni wieków.

Wielość tematów oraz ich geograficzna i chronologiczna rozpiętość bez wątpienia czynią z niniejszego tomu nowatorskie i cenne kompendium wiedzy na temat polskiej kultury religijnej.

Dr hab. Beata Stuchlik-Surowiak, prof. UŚ

 

ISBN: 
978-83-7614-419-1
Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2019
Oprawa: 
miękka
Format: 
156x232
Liczba stron: 
593
Liczba arkuszy wydawniczych: 
28