Rozpoczęta opowieść. Polska literatura dziecięca po 1989 roku wobec kultury współczesnej

Krystyna Zabawa

Rozprawa dr Krystyny Zabawy, literaturoznawczyni, badaczki doskonale zorientowanej w całej, nie tylko dziecięcej, literaturze polskiej XX wieku to ujęcie zarazem nowatorskie i syntetyczne. To propozycja o charakterze monograficznym, która wypełnia dotkliwą lukę w dotychczasowych badaniach najnowszej literatury dla dzieci. (…) całość napisana została nowocześnie, doskonałą, komunikatywną polszczyzną, w sposób, który nadaje książce cech autorskiego wykładu, wypowiadanego z pasją i zaangażowaniem.

(z recenzji prof. dr hab. Anny Czabanowskiej-Wróbel)

Praca daje panoramiczny obraz literatury i książki dla dzieci w ostatnich dwudziestu latach, została przygotowana ogromnie sumiennie, z dbałością o ogarnięcie możliwie wielu zjawisk, które zostały omówione i scharakteryzowane. Dzięki temu otrzymujemy pierwszą syntetyczną rozprawę dającą obraz literatury dla dzieci ostatnich dwudziestu lat – obraz zróżnicowany wewnętrznie, bogaty, szczegółowy. Cennym walorem pracy jest prowadzenie analizy książki rozumianej jako integralna całość tekstu i ilustracji (całość tę Autorka określa jako ikonotekst). Zabieg ten, w pełni uzasadniony merytorycznie i metodologicznie, ocenić trzeba bardzo wysoko.

(z recenzji dr hab. Grzegorza Leszczyńskiego)

978-83-7614-146-6
17,5