Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna w dobie przemian

Redakcja naukowa Marzena Chrost, Anna Królikowska

Niniejsza monografia (…) stanowi prezentację refleksji nad wybranymi obszarami edukacji dziecka.  Pierwsza jej część dotyczy podmiotów edukacji oraz różnych obszarów edukacyjnych: edukacji polonistycznej, matematycznej, estetycznej, etycznej, a także zagadnień związanych z diagnozą gotowości szkolnej. Czytelnik tej części książki będzie skonfrontowany również z pytaniem o jakość edukacji, tak jak ją postrzega opinia publiczna.

Druga część pracy jest poświęcona problematyce wychowania i kształcenia dzieci z różnymi dysfunkcjami: autyzm, problemy logopedyczne, upośledzenie umysłowe. Wiele dysfunkcji może być – dzięki wczesnej diagnozie – jeśli nie zniwelowanych, to przynajmniej złagodzonych poprzez właściwe oddziaływania edukacyjne, dlatego upowszechnianie wiedzy na ten temat może przysłużyć się nauczycielom, rodzicom, a w konsekwencji dzieciom przeżywającym trudności.

Ze Wstępu

978-83-7614-175-6